en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
Niğde Yöresel Yemekler
2404

Niğde Bor Söğürmesi

 

MALZEMELER

1,5-2 kg kuzu eti ( but ve kemikli kaburga kısmı)
8-10 adet yeşil biber
8-10 adet arpacık soğanı tuz, kekik

​YAPILIŞI

Bir tahta üstünde keskin bir bıçakla kuzu budundan el ayası büyüklüğünde külbastılar çıkartılır. Bu külbastılara, yöremizde söğürme denir. Kuzunun kaburga kısmı da kemikli olarak kullanılır. Etler tek tek tuzlanır. Büyükçe bir tepsi yağlanır. Önce yıkanmış yeşil biberler dizilir. Üstüne tuzlanmış kemikli etler yerleştirilir. Küçük arpacık soğanları aralara serpiştirilip, kekik ekildikten sonra odun ateşi ile yakılan çarşı fırınlarında pişirilir. Etler tamamen suyunu bırakıp çektikten ve hafifçe kızardıktan sonra servis edilir. Mangal ateşinde de etler çok kurutulmadan her iki tarafı çevrile çevrile pişirilebilir.

 

Niğde Tavası

1 kg kuşbaşı koyun eti
yarım kg sivribiber
1 kg domates
1-2 diş sarımsak
30 gr tereyağı
tuz, karabiber, kırmızı tozbiber

MALZEMELER

YAPILIŞI

Toprak ya da bakır fırın kabına önce ince doğranmış sivribiber, küp şeklinde doğranmış domates ve yağı ekleyin. Üzerine etleri ve soyulmuş sarımsakları yayın. Tuz ve baharatı ekleyip susuz şekilde fırında pişirin.


Toprak ya da bakır fırın kabına önce ince doğranmış sivribiber, küp şeklinde doğranmış domates ve yağı ekleyin

 

Arabaşı Çorbası

HAMUR MALZEMELERİ

1 su bardağı un 1 su bardağı su tuz

ÇORBA MALZEMELERİ

1 adet haşlanmış ayıklanmış tavuk eti 1 kaşık salça 4 su bardağı tavuk suyu
1  çorba kaşığı kırmızı pulbiber
2  çorba kaşığı tereyağı 2 çorba kaşığı un tuz

YAPILIŞI

Un su ile ezilerek topaklandırılmadan kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılarak muhallebi kıvamında pişirilir. Yeterince tuz ilave edilip karıştırılıp, sonra kalaylı yayvan bakır bir tepsiye dökülür.Ayrı bir tencerede un yağ içinde pembeleşinceye kadar kavrulur.  Bunun  içine önceden  iyice haşlanmış, kemiklerinden ayrılmış ve didiklenmiş tavuk eti konulur. Salça, tavuk suyu, bol kırmızı pul biber ve tuz ilave edilerek bir çorba elde edilir. Sonra tepsideki hamurla birlikte servis yapılır. Yiyenler önce bir parça hamur alırlar, sonra bir kaşık çorba...